Profilaktyka

FALCO-DENT

Vector
Lakowanie
Fluoryzacja
Skaling
Piaskowanie
Jak czyścić zęby

Zdrowiej. ustnej zależ głównie od prawidłowej higieny. Dlatego w naszym gabinecie kładziemy duży nacisk na profilaktykę. Oprócz usuwania złogów z jamy ustnej, uczymy jak zachować prawidłową higienę, by nie dopuścić do próchnicy i zapaleń przyzębia.
Kontrola higieny powinna być prowadzona regularnie w odstępie 0,5-1 roku.
W naszym gabinecie wykwalifikowana higienistka przeprowadza zabiegi higieny głównie za pomocą narzędzia Vector Durr.

Vector – niechirurgiczne
leczenie chorób przyzębia

Choroby przyzębia, czyli tkanek otaczających zęby występują z mniejszym lub większym nasileniem u 99 % dorosłych osób, u 75%- 12 latków, a 50 % u 7-latków. Często przebiegają bez dolegliwości bólowych, jednak nieliczne prowadzą do rozchwiania i przedwczesnej utraty zębów.

Co gorsze, nieleczona choroba przyzębia prowadzi nie tylko do zmian zapalnych w jamie ustnej. Powoduje też wysiew bakterii do krwi, a mediatory zapalne oddziałują na oddalone organy, biorąc udział w tworzeniu płytki miażdżycowej. Poprzez to zwiększają ryzyko udaru mózgu oraz chorób układu sercowo-naczyniowego. ( Badano pacjentów w 2 i 3 dobie po przejściu zawału serca i na 600 badanych osób nikt nie miał zdrowego przyzębia).

Choroby przyzębia wpływają także na przedwczesne porody i niska wagę urodzeniową dziecka. Mają też duży wpływ na powstanie cukrzycy. 

Niepokojącymi objawami , które powinieneś skonsultować są:

  • krwawienie z dziąseł w trakcie mycia zębów
    obrzęknięte i zaczerwienione dziąsła
  • nieświeży oddech i niesmak w ustach
  • cofanie się dziąseł i obnażanie się szyjek zębowych
  • powstające głębokie kieszenie między zębem a dziąsłem
  • zalegający kamień na powierzchni zębów w okolicy dziąseł.

Terapia vectorowa – pewna, łagodna i delikatna

Instrumenty ultradźwiękowe stosujemy w leczeniu paradontozy oraz w celu jej zapobiegania od lat, jako alternatywę dla klasycznych instrumentów ręcznych. Jednak na skutek niewyeliminowanej wibracji końcówki tych urządzeń poruszają się po torze eliptycznym lub zbliżonym do linii prostej, co często prowadzi do niepożądanych uszkodzeń cementu korzeniowego i tkanek miękkich.

System Vector działa bez wibracji, eliminując tym samym ból i możliwość uszkodzenia tkanki. Terapia vectorowa jest sprawdzoną metodą leczenia przyzębia, bezbolesna, bezpieczną i atraumatyczną.

Wyjątkowość terapii vectorowej polega na bezpiecznym zastosowaniu energii ultradźwiękowej, która zostaje precyzyjnie przekazana na ząb, co jest zasługą niepowtarzalnej konstrukcji tego urządzenia. Dzięki opatentowanej technologii eliminacji drgań instrument porusza się wyłącznie równolegle do powierzchni korzenia. Tak wykorzystywana energia pozwala leczyć efektywnie i atraumatycznie przyzębie, z zachowaniem przyczepu więzadeł dziąsła oraz nie powodując strat twardych tkanek zęba. 

W jaki sposób vector
działa na ząb?

Podczas oczyszczania powierzchni korony i korzenia zęba podawany jest hydroksyapatyt (składnik kości zęba) w postaci fluidu. Impregnuje on strukturę powierzchni zęba i odbudowuje ja, wzmacniając tkankę naruszoną przez zalegające wcześniej bakterie. W trakcie zabiegu powierzchnia korzenia zostaje wypolerowana, co czyni ją mniej podatną na ponowne przyleganie płytki i pozwala na tworzenie się nowego, zdrowego przyczepu dziąsła wokół zębów. Hydroksyapatyt pokrywa się dodatkowo fluorem, co daje silny związek zabezpieczający przed próchnicą.

Leczenie podtrzymujące

Regularna kontrola dotycząca reinfekcji kieszonek jak również odpowiednio szybkie ponowne działanie profilaktyczne, stanowią niezbędne podstawy leczenia podtrzymującego. Okresy pomiędzy wizytami są wyznaczone indywidualnie dla każdego. Wahają się one od 3-12 miesięcy. W zabiegach podtrzymujących terapii vectorowej stosuje się końcówki z nowoczesnych elastycznych materiałów kompozytowych i tworzyw sztucznych. Dlatego też nie ma niebezpieczeństwa niezamierzonego uszkodzenia powierzchni korzenia, implantu lub odbudowy ceramicznej.

Terapia vectorowa – zalety i korzyści

  • precyzyjnie usunięta płytka bakteryjna i złogi kamienia naddziąsłowego i poddziąsłowo
  • rozbity biofilm patologiczny ( tzn. wszystkie zalegające drobnoustroje)
  • zniesiona nadwrażliwość
  • pełna skuteczność czyszczenia w trudno dostępnych miejscach (bez potrzeby tradycyjnego piaskowania, które niestety rysuje powierzchnie szkliwa i nie usuwa zanieczyszczeń z głębokich kieszonek)
  • gładka i czysta powierzchnia w obszarze nad- i poddziasłowym
  • eliminacja drgań – brak bólu
  • zachowanie przyczepu łącznotkankowego (tj. więzadeł utrzymujących ząb w zębodole), a nawet jego odbudowa
  • osiągnięcie maksymalnie korzystnej estetyki zębów i dziąseł.

Lakowanie

Zabieg lakowania bruzd jest od kilku lat rutynowym zabiegiem profilaktycznym. Dotyczy zębów przedtrzonowych i trzonowych, gdyż budowa anatomiczna powierzchni zgryzowych tych zębów ze względu na obecność głębokich szczelin i bruzd sprzyja zaleganiu bakterii, które kolonizują bruzdę już w momencie wyrzynania zęba.

Te głębokie i kręte bruzdy nie są opłukiwane przez ślinę, jak i nie są dostatecznie oczyszczane w trakcie zabiegów higienicznych. Włosie szczoteczki ma zazwyczaj większą średnicę niż średnica bruzdy, stąd dotarcie do głębokiej bruzdy nie jest możliwe. W związku z taką budową tych zębów, zaleganie bakterii powoduje niekontrolowany rozwój próchnicy.

W celu zabezpieczenia zęba wyrzynającego się przed inwazją próchnicy stosuje się zabieg profilaktyczny polegający na lakowaniu bruzd.

Pamiętaj ! Lakowanie pierwszych zębów bocznych stałych powinno się wykonywać możliwie wcześnie, w okresie pierwszych 6 miesięcy po wyrznięciu się zęba.

Fluoryzacja

Fluoryzacja jest zabiegiem profilaktycznym.

Wzmacnia zęby i chroni przed rozwojem próchnicy. Fluor wcierany w szkliwo zęba – wnika w nie .Tak powstają fluoroapatyty czyli związki które są bardziej odporne na rozwój próchnicy niż zwykłe szkliwo.

Fluoroapatyty nie poddają się działaniu kwasów które powstają w jamie ustnej zwłaszcza po jedzeniu. Dzięki temu szkliwo pozostaje niezniszczone i bakterie próchnicowe nie mogą wniknąć w głąb zęba.

Fluoryzację należy powtarzać ok. co pół roku, najlepiej łączyć ją z zabiegiem usuwania kamienia nazębnego, gdyż zęby są wtedy dokładnie oczyszczone i mogą całą swoją powierzchnią przyjąć fluor.

Skaling

Skaling naddziąsłowy jest to zabieg usunięcia twardych złogów nazębnych (kamienia nazębnego) gromadzących się na powierzchniach zębów, z użyciem urządzeń ultradźwiękowych zwanych skalerami. Stosowane w Naszej Klinice skalery najnowszej generacji, pozwalają na szybkie i efektywne oczyszczanie powierzchni zębowych, są całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Skaling jest z reguły zabiegiem bezbolesnym, jedynie w przypadku obecności stanu zapalnego tkanek otaczających ząb może pojawić się ból – w takiej sytuacji podawane jest znieczulenie miejscowe. Każdy skaling kończony jest polerowaniem wszystkich czyszczonych powierzchni. Zapobiega to ponownemu odkładaniu się płytki nazębnej i zapewnia pacjentowi przyjemne uczucie gładkości zębów. Po profesjonalnym oczyszczeniu zębów wskazane jest zastosowanie lakierów fluorkowych.

Ma to na celu:
» zabezpieczenie zębów przed próchnicą
» zapobieganie nadwrażliwości szyjek zębowych wykonywany w znieczuleniu miejscowym, oszczędzający tkanki otaczające ząb.

Skaling poddziąsłowy – zabieg stosowany jest w przypadku obecności złogów kamienia położonych poddziąsłowo. Zwykle przeprowadzany jest łącznie ze skalingiem naddziąsłowym.

Piaskowanie

Jest to jeden z podstawowych zabiegów przeprowadzanych w gabinecie dentystycznym. Polega na usuwaniu wszelkich osadów z zębów za pomocą tzw. piaskarki, czyli specjalnego urządzenia, które kieruje strumień piasku dentystycznego na zęby.

Piaskowanie zębów można traktować jako regularny zabieg profilaktyczny. W zależności od trybu życia i stanu uzębienia, piaskowanie przeprowadza się nawet co kilka miesięcy. Szczególnie często zabiegowi piaskowania powinni poddawać się palacze oraz osoby pijące dużo kawy i herbaty. Piaskowanie stosuje się także jako zabieg przygotowujący przed wybielaniem zębów oraz jako uzupełnienie skalingu (zabiegu usuwania kamienia nazębnego).

Regularne piaskowanie zalecane jest u osób noszących aparaty stałe, ponieważ w tym przypadku bardzo trudno jest zachować idealną higienę metodami domowymi. Piaskowanie zębów jest jednym z zabiegów pomocnych przy walce z płytką i kamieniem nazębnym. Często jednak nie wystarcza, szczególnie jeśli mamy do czynienia z osadzaniem się kamienia nazębnego w znacznym stopniu.

Kompleksowe czyszczenie zębów powinno obejmować: 1)skaling (usuwanie kamienia nazębnego ultradźwiękami), 2)piaskowanie. Po obu tych zabiegach często zaleca się również lakierowanie zębów czyli fluoryzację.

Piaskowanie zębów ma sens nie tylko z estetycznego punktu widzenia. Usuwając osady z zębów, w szczególności z trudno dostępnych miejsc, do których nie zawsze możemy dostać się szczoteczką, przeciwdziałamy rozwojowi szkodliwych bakterii.

Zatem to właśnie dotarcie do trudno dostępnych miejsc oraz usuwanie miejscowych przebarwień stanowią największą zaletę piaskowania.

Piaskowanie zębów nie jest bolesne, ale pacjenci są narażeni na niewielki dyskomfort. Wynika on głównie z możliwości krótkotrwałego podrażnienia dziąseł, które znika w ciągu kilku godzin po zabiegu.

Piaskowanie zębów jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym, a wszelkie niedogodności i ewentualne podrażnienia ustępują zwykle w ciągu kilku godzin po zabiegu.

Jak czyścić zęby

Prawidłowa higiena jest podstawowym i najważniejszym sposobem w profilaktyce próchnicy. Drugim aspektem jest dieta. 

Ważne jest szczotkowanie zębów po każdym posiłku, stosowanie nici dentystycznych, irygatorów oraz płynów do płukania jamy ustnej. 

1) Zęby należy myć rano i wieczorem, a najlepiej po każdym posiłku.

2) Szczoteczka powinna być z miękkiego włosia i należy ją wymieniać co 2-3 miesiące. Polecamy też szczoteczkę soniczną, która ułatwia szczotkowanie. 

Metody szczotkowania: 

– ruchy szorujące u najmłodszych dzieci

– roll (okrągłe) u nieco starszych dzieci

– ruchy wymiatania u dorosłych

3) Istotne jest również używanie nici dentystycznych, które usuwają płytkę bakteryjną z powierzchni stycznych i spod dziąsła ( z kieszonek dziąsłowych).

4) Ułatwieniem w prawidłowej higienie są irygatory.

5) Po mechanicznym usunięciu złogów, powinniśmy wypłukać jamę ustną odpowiednimi płynami do higieny, które przedłużają efekt prawidłowej higieny.

Zapraszamy na wizytę do higienistki, która w sposób praktyczny pokaże, jak należy dbać o higienę. Nie wystarczy wiedzieć czego używać ale najważniejsze jest, jak to zastosować. Na wizycie dowiesz się, co robisz źle i co zrobić aby higiena była skuteczna. Dzięki temu unikniesz próchnicy i częstych wizyt u dentysty. 


LOKALIZACJA FALCO-DENT

Al. Zjednoczenia 21/23
01-829 Warszawa

Dojazd komunikacją miejską

Stacja Metra Stare Bielany
(wyjście w kierunku Al. Zjednoczenia)
Przystanek autobusowy : METRO STARE BIELANY
linie : 103 , 156 , 197 , 397 

+48 510-510-706
+48 (22) 639-82-80
Godziny otwarcia
pon-pt 9:00 - 20:00

+48 510-510-706
+48(22) 639-82-80 

falcodent.poczta@interia.pl 

Godziny otwarcia
pon-pt 9:00 – 20:00 

Dojazd komunikacją miejską

Stacja Metra Stare Bielany
(wyjście w kierunku Al. Zjednoczenia)
Przystanek autobusowy : METRO STARE BIELANY
linie : 103 , 156 , 197 , 397 

Realizacja projektu strony internetowej: PrestoMedia.pl