Endodoncja

FALCO-DENT

Endodoncja / Leczenie kanałowe

Prawidłowe leczenie kanałowe, jest zabiegiem kosztownym, ponieważ wymaga nie tylko specjalistycznego i nowoczesnego wyposażenia gabinetu. Wymaga przede wszystkim ponadprzeciętnych umiejętności lekarza.

Co składa się na wysokie koszty specjalistycznego leczenia kanałowego:

A jednak z punktu widzenie pacjenta:

Co to jest leczene kanałowe?

Byłoby idealnie, gdyby można było swoje naturalne zęby zachować w zdrowiu i dobrej kondycji przez całe życie.

Ale co można zrobić, gdy ząb zaczyna boleć? Kiedy jest wrażliwy na nagryzanie, zmiany temperatury, dotyk? Kiedy zmienia kolor na ciemniejszy, jest inny niż pozostałe, zdrowe zęby? Co zrobić, gdy ząb w wyniku wypadku lub urazu ulega złamaniu?

Wtedy w większości przypadków może pomóc leczenie kanałowe.

Żeby zrozumieć na czym polega leczenie kanałowe, warto wiedzieć jak zbudowany jest nasz ząb i dlaczego leczenie może okazać się skomplikowane…

Ząb jest zbudowany z zębiny, szkliwa i cementu korzeniowego. Zębina stanowi rdzeń. Jest ona pokryta szkliwem, a w części korzeniowej cementem. Wewnątrz zęba znajduje się przestrzeń, w której „schowane” są nerwy i naczynia krwionośne zęba, czyli tzw. miazga zęba, odpowiedzialna za jego procesy życiowe.

Najprościej mówiąc, ząb przypomina nadziewaną landrynkę, twardą na zewnątrz, ale w środku wypełniona miękką i delikatną galaretką…

Bakterie „wygryzają” dziurę w tej „landrynce” i dopóki niszczą twardą, zewnętrzna część zęba, wystarczy założyć tylko wypełnienie ( plombę). Jeśli jednak bakterie będą drążyły głębiej, dojdą do wewnętrznej, miękkiej części zęba i zaczną się w niej rozmnażać…

Najczęściej powodem zakażenia miazgo zęba jest próchnica, często próchnica wtórna, tzn. rozwijająca się niepostrzeżenie pod starym wypełnieniem. Zdarza się również, że do stanu zapalnego miazgi dochodzi w pozornie zdrowym zębie, bez żadnych ubytków. Z taką sytuacją możemy mieć do czynienia między innymi u pacjentów z zaawansowaną chorobą przyzębia (paradontozą), po urazie zębów, po leczeniu ortodontycznym lub przy wadach zgryzu.
Ząb z zakażona miazgą nie od razu zaczyna boleć… może nawet przez kilka lat być zakażony, ale nie dawać żadnych dolegliwości. Czasami tylko reaguje zbyt mocno na zimno, ciepło albo nagryzanie… czasami zmienia kolor na ciemniejszy.

Ząb z zakażoną przez bakterie miazgą może być po prostu usunięty, ale może też, a nawet powinien, być przeleczony kanałowo i jeszcze przez wiele lat spełniać swoją funkcję.

Co jest celem leczenia?

W konsekwencji głębokiej próchnicy, urazów lub znacznego starcia zębów, miazga zęba (nerwy i naczynia krwionośne wewnątrz zęba) może ulec procesowi zapalnemu. Bakterie powodują zapalenie miazgi i jej zniszczenie, a nawet stan ropny wokół korzenia i w jego obrębie. Stan zapalny może objawiać się silnym bólem, lub przez jakiś czas przebiegać bezobjawowo. Może także dojść do obumarcia miazgi zęba, a infekcja może szerzyć się aż do kości wokół zęba -winowajcy. W takich sytuacjach lekarz podejmuje decyzję o leczeniu kanałowym.

Celem leczenia jest przede wszystkim usunięcie chorej miazgi, szkodliwej dla naszego organizmu, a tym samym usunięcie drobnoustrojów z systemu kanałowego, żeby infekcja nie rozprzestrzeniała się dalej. Niestety, nie ma jeszcze metody pozwalającej na stuprocentowe wyeliminowanie wszystkich drobnoustrojów z wnętrza i okolic zęba, jednak nowoczesne techniki endodontyczne pozwalają na ich skuteczne usunięcie i zachowanie zęba jeszcze na wiele lat.

Leczenie kanałowe przeprowadza się zawsze w znieczuleniu miejscowym i jest ono wówczas bezbolesne.

Od tego zaczynamy

Lekarz robi dostęp do wnętrza zęba. Ostrożnie otwiera wejścia do kanałów korzeniowych. Długość kanałów zostaje ustalona na podstawie zdjęcia rentgenowskiego lub przy pomocy elektronicznego urządzenie do mierzenia długości kanałów – endometru.

System kanałów korzeniowych opracowuje się specjalnymi narzędziami ze stopów niklowo-tytanowych, tak aby usunąć również zainfekowaną bakteriami z miazgi zębinę z wewnętrznej ścianki kanału. Narzędzia te pozwalają na opracowanie nawet bardzo krętych i wąskich kanałów. Równocześnie kanał jest płukany różnymi środkami chemicznymi o działaniu przeciwbakteryjnym. Aby do zęba nie przedostawały się bakterie ze śliny, a także, aby środki płuczące nie drażniły jamy ustnej pacjenta, leczony ząb powinien być osłonięty specjalna gumą – koferdamem.
Wypełnienie
Na koniec kanał wypełnia się specjalnym plastycznym materiałem – gutaperką. Głównie chodzi o to, aby cały system kanałowy zamknąć hermetycznie i zabezpieczyć przed nowymi bakteriami. Dzięki podgrzaniu gutaperka jest plastyczna i rozkłada się równomiernie w całym kanale korzeniowym, nawet w kanałach bocznych. 

Aby coś zrobić dobrze – trzeba to widzieć

Aby wykonać tak skomplikowane zabiegi, konieczne jest optyczne powiększenie operowanego pola przy pomocy mikroskopu stomatologicznego. Znalezienie mikrostruktur wewnątrz zęba i zachowanie naturalnego przebiegu systemu kanałów korzeniowych (o wyjściowej średnicy niejednokrotnie mniejszej niż 0,06 mm) nie da się wykonać bez co najmniej kilkukrotnego ich powiększenia. Nikt z lekarzy, nawet o sokolim wzroku, nie jest w stanie zajrzeć tam „okiem nieuzbrojonym”. Lekarz ogólnie praktykujący, który nie wykonuje zabiegów z wykorzystaniem mikroskopu, może skorzystać z usług endodontycznych gabinetów specjalistycznych, które przygotują ząb do do dalszej odbudowy. Lekarz prowadzący może wybrać gabinet endodontyczny, do którego skieruje pacjenta, tak aby praktyka oferowała wysoki poziom usług, a równocześnie służyła jak najlepiej pacjentowi. 

W znalezieniu odpowiednich gabinetów powinna pomóc strona internetowa Polskiego Towarzystwa Endodontycznego: www.endodoncja.pl

Jakie zalety oferuje nowoczesna metoda leczenia?

Leczenie jest szybsze i bezbolesne. Wnętrze zęba jest dokładnie oczyszczone. Nawet zagięte i trudne do oczyszczenia kanały korzeniowe mogą być tą metodą opracowane. Nie było to możliwe przy zastosowaniu dotychczasowych narzędzi i metod. Kanały korzeniowe są szczelnie wypełnione, a właściwa odbudowa zapobiega nawrotowi infekcji. Zęby możemy zachować przez wiele lat.

Jakie są rokowania powodzenia tej metody?

Tak jak przy każdym leczeniu nikt nie może mieć stuprocentowej pewności powodzenia. Istnieją jednak duże szanse, że chory ząb, dzięki nowoczesnej metodzie leczenia endodontycznego będzie zdrowy przez wiele lat.

Co to jest resekcja wierzchołka korzenia zęba?

Czasami dochodzi do stanu zapalnego dużego obszaru kości wokół zęba.

Jeśli standardowe leczenie kanałowe leczenie okaże się nie w pełni skuteczne, przeprowadza się resekcje wierzchołka korzenia zęba. Na podstawie zdjęcia rentgenowskiego ocenia się stan zęba. Następnie lekarz znieczula ząb, tkanki otaczające i kość wokół zęba, przecina dziąsło i usuwa fragment kości wokół wierzchołka korzenia. Potem wycina wierzchołek korzenia zęba wraz z ogniskiem zapalnym w tkance kostnej, uszczelnia kanał i zaszywa ranę. Kość i otaczające korzeń tkanki goją się, a ząb może dalej funkcjonować, mimo skróconego korzenia.

(opracowano na podstawie materiałów dydaktycznych Polskiego Towarzystwa Endodontycznego)

„Nierozsądnie jest zapłacić zbyt wiele, ale dużo gorzej jest zapłacić zbyt mało. Kiedy płacisz zbyt dużo, tracisz trochę pieniędzy – i to wszystko. Kiedy płacisz za mało, czasami tracisz wszystko, ponieważ rzecz, którą kupiłeś, nie nadaje się do celu, w którym została kupiona”. (John Ruskin)

LOKALIZACJA FALCO-DENT

Al. Zjednoczenia 21/23
01-829 Warszawa

Dojazd komunikacją miejską

Stacja Metra Stare Bielany
(wyjście w kierunku Al. Zjednoczenia)
Przystanek autobusowy : METRO STARE BIELANY
linie : 103 , 156 , 197 , 397 

+48 510-510-706
+48 (22) 639-82-80
Godziny otwarcia
pon-pt 9:00 - 20:00

+48 510-510-706
+48(22) 639-82-80 

falcodent.poczta@interia.pl 

Godziny otwarcia
pon-pt 9:00 – 20:00 

Dojazd komunikacją miejską

Stacja Metra Stare Bielany
(wyjście w kierunku Al. Zjednoczenia)
Przystanek autobusowy : METRO STARE BIELANY
linie : 103 , 156 , 197 , 397 

Realizacja projektu strony internetowej: PrestoMedia.pl