Usługi

Klinika stomatologiczna FALCO-DENT

PROFILAKTYKA
PROFILAKTYKA

lakierowanie-ze%cc%a8bow

» Lakierowanie zębów:

» dzieci – zęby mleczne,
» dorośli i dzieci – zęby stałe,
» Elmex żel (na łyżkach) – dorośli.

» Lakowanie – uszczelnianie bruzd.

» Leczenie nadwrażliwości zębów stałych (pokrywanie wrażliwych szyjek zębowych preparatem utwardzanym światłem – jedna wizyta).

 

FLUORYZACJA

fluoryzacja

Fluoryzacja jest zabiegiem profilaktycznym

. Wzmacnia zęby i chroni przed rozwojem próchnicy. Fluor wcierany w szkliwo zęba – wnika w nie .Tak powstaja fluoroapatyty czyli związki które są bardziej odporne na rozwój próchnicy niż zwykłe szkliwo.

Fluoroapatyty nie poddają się działaniu kwasów które powstają w jamie ustnej zwłaszcza po jedzeniu. Dzięki temu szkliwo pozostaje niezniszczone i bakterie próchnicowe nie mogą wniknąć w głąb zęba.

Fluoryzację należy powtarzać ok. co pół roku, najlepiej łączyć ją z zabiegiem usuwania kamienia nazębnego, gdyż zęby są wtedy dokładnie oczyszczone i mogą całą swoją powierzchnią przyjąć fluor.

 

LAKOWANIE

lakowanie-ze%cc%a8bow-warszawaZabieg lakowania bruzd jest od kilku lat rutynowym zabiegiem profilaktycznym. Dotyczy zębów przedtrzonowych i trzonowych, gdyż budowa anatomiczna powierzchni zgryzowych tych zębów ze względu na obecność głębokich szczelin i bruzd sprzyja zaleganiu bakterii, które kolonizują bruzdę już w momencie wyrzynania zęba.

Te głębokie i kręte bruzdy nie są opłukiwane przez ślinę, jak i nie są dostatecznie oczyszczane w trakcie zabiegów higienicznych. Włosie szczoteczki ma zazwyczaj większą średnicę niż średnica bruzdy, stąd dotarcie do głębokiej bruzdy nie jest możliwe. W związku z taką budową tych zębów, zaleganie bakterii powoduje niekontrolowany rozwój próchnicy.

W celu zabezpieczenia zęba wyrzynającego się przed inwazją próchnicy stosuje się zabieg profilaktyczny polegający na lakowaniu bruzd.

Pamiętaj ! Lakowanie pierwszych zębów bocznych stałych powinno się wykonywać możliwie wcześnie, w okresie pierwszych 6 miesięcy po wyrznięciu się zęba.

 

 

SKALING

skalingSkaling naddziąsłowy jest to zabieg usunięcia twardych złogów nazębnych (kamienia nazębnego) gromadzących się na powierzchniach zębów, z użyciem urządzeń ultradźwiękowych zwanych skalerami. Stosowane w Naszej Klinice skalery najnowszej generacji, pozwalają na szybkie i efektywne oczyszczanie powierzchni zębowych, są całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Skaling jest z reguły zabiegiem bezbolesnym, jedynie w przypadku obecności stanu zapalnego tkanek otaczających ząb może pojawić się ból – w takiej sytuacji podawane jest znieczulenie miejscowe. Każdy skaling kończony jest polerowaniem wszystkich czyszczonych powierzchni. Zapobiega to ponownemu odkładaniu się płytki nazębnej i zapewnia pacjentowi przyjemne uczucie gładkości zębów. Po profesjonalnym oczyszczeniu zębów wskazane jest zastosowanie lakierów fluorkowych.

Ma to na celu:
» zabezpieczenie zębów przed próchnicą
» zapobieganie nadwrażliwości szyjek zębowych wykonywany w znieczuleniu miejscowym, oszczędzający tkanki otaczające ząb.

Skaling poddziąsłowy – zabieg stosowany jest w przypadku obecności złogów kamienia położonych poddziąsłowo. Zwykle przeprowadzany jest łącznie ze skalingiem naddziąsłowym.

 

PIASKOWANIE

skaling-ze%cc%a8bowJest to jeden z podstawowych zabiegów przeprowadzanych w gabinecie dentystycznym. Polega na usuwaniu wszelkich osadów z zębów za pomocą tzw. piaskarki, czyli specjalnego urządzenia, które kieruje strumień piasku dentystycznego na zęby.

Piaskowanie zębów można traktować jako regularny zabieg profilaktyczny. W zależności od trybu życia i stanu uzębienia, piaskowanie przeprowadza się nawet co kilka miesięcy. Szczególnie często zabiegowi piaskowania powinni poddawać się palacze oraz osoby pijące dużo kawy i herbaty. Piaskowanie stosuje się także jako zabieg przygotowujący przed wybielaniem zębów oraz jako uzupełnienie skalingu (zabiegu usuwania kamienia nazębnego).

Regularne piaskowanie zalecane jest u osób noszących aparaty stałe, ponieważ w tym przypadku bardzo trudno jest zachować idealną higienę metodami domowymi. Piaskowanie zębów jest jednym z zabiegów pomocnych przy walce z płytką i kamieniem nazębnym. Często jednak nie wystarcza, szczególnie jeśli mamy do czynienia z osadzaniem się kamienia nazębnego w znacznym stopniu.

Kompleksowe czyszczenie zębów powinno obejmować: 1)skaling (usuwanie kamienia nazębnego ultradźwiękami), 2)piaskowanie. Po obu tych zabiegach często zaleca się również lakierowanie zębów czyli fluoryzację.

Piaskowanie zębów ma sens nie tylko z estetycznego punktu widzenia. Usuwając osady z zębów, w szczególności z trudno dostępnych miejsc, do których nie zawsze możemy dostać się szczoteczką, przeciwdziałamy rozwojowi szkodliwych bakterii.

Zatem to właśnie dotarcie do trudno dostępnych miejsc oraz usuwanie miejscowych przebarwień stanowią największą zaletę piaskowania.

Piaskowanie zębów nie jest bolesne, ale pacjenci są narażeni na niewielki dyskomfort. Wynika on głównie z możliwości krótkotrwałego podrażnienia dziąseł, które znika w ciągu kilku godzin po zabiegu.

Piaskowanie zębów jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym, a wszelkie niedogodności i ewentualne podrażnienia ustępują zwykle w ciągu kilku godzin po zabiegu.

Vector – niechirurgiczne leczenie chorób przyzębia

[fruitful_sep] [fruitful_pbar][fruitful_bar type=”bar-success” width=”100%”][/fruitful_bar][/fruitful_pbar]

vector paro.jpg sup

Choroby przyzębia, czyli tkanek otaczających zęby występują z mniejszym lub większym nasileniem u 99 % dorosłych osób, u 75%- 12 latków, a 50 % u 7-latków. Często przebiegają bez dolegliwości bólowych, jednak nieliczne prowadzą do rozchwiania i przedwczesnej utraty zębów.

Co gorsze, nieleczona choroba przyzębia prowadzi nie tylko do zmian zapalnych w jamie ustnej. Powoduje też wysiew bakterii do krwi, a mediatory zapalne oddziałują na oddalone organy, biorąc udział w tworzeniu płytki miażdżycowej. Poprzez to zwiększają ryzyko udaru mózgu oraz chorób układu sercowo-naczyniowego. ( Badano pacjentów w 2 i 3 dobie po przejściu zawału serca i na 600 badanych osób nikt nie miał zdrowego przyzębia).

Choroby przyzębia wpływają także na przedwczesne porody i niska wagę urodzeniową dziecka. Mają też duży wpływ na powstanie cukrzycy.

Niepokojącymi objawami , które powinieneś skonsultować u stomatologa są:

 • krwawienie z dziąseł w trakcie mycia zębów

 • obrzęknięte i zaczerwienione dziąsła

 • nieświeży oddech i niesmak w ustach

 • cofanie się dziąseł i obnażanie się szyjek zębowych

 • powstające głębokie kieszenie między zębem a dziąsłem

 • zalegający kamień na powierzchni zębów w okolicy dziąseł.

Terapia vectorowa – pewna, łagodna i delikatna

1240642_685829151445849_1346181046_n

Instrumenty ultradźwiękowe stosujemy w leczeniu paradontozy oraz w celu jej zapobiegania od lat, jako alternatywę dla klasycznych instrumentów ręcznych. Jednak na skutek niewyeliminowanej wibracji końcówki tych urządzeń poruszają się po torze eliptycznym lub zbliżonym do linii prostej, co często prowadzi do niepożądanych uszkodzeń cementu korzeniowego i tkanek miękkich.

System Vector działa bez wibracji, eliminując tym samym ból i możliwość uszkodzenia tkanki. Terapia vectorowa jest sprawdzoną metodą leczenia przyzębia, bezbolesna, bezpieczną i atraumatyczną.

Wyjątkowość terapii vectorowej polega na bezpiecznym zastosowaniu energii ultradźwiękowej, która zostaje precyzyjnie przekazana na ząb, co jest zasługą niepowtarzalnej konstrukcji tego urządzenia. Dzięki opatentowanej technologii eliminacji drgań instrument porusza się wyłącznie równolegle do powierzchni korzenia. Tak wykorzystywana energia pozwala leczyć efektywnie i atraumatycznie przyzębie, z zachowaniem przyczepu więzadeł dziąsła oraz nie powodując strat twardych tkanek zęba.

perio.jpg233

W jaki sposób vector działa na ząb?

Podczas oczyszczania powierzchni korony i korzenia zęba podawany jest hydroksyapatyt (składnik kości zęba) w postaci fluidu. Impregnuje on strukturę powierzchni zęba i odbudowuje ja, wzmacniając tkankę naruszoną przez zalegające wcześniej bakterie. W trakcie zabiegu powierzchnia korzenia zostaje wypolerowana, co czyni ją mniej podatną na ponowne przyleganie płytki i pozwala na tworzenie się nowego, zdrowego przyczepu dziąsła wokół zębów. Hydroksyapatyt pokrywa się dodatkowo fluorem, co daje silny związek zabezpieczający przed próchnicą.

Leczenie podtrzymujące

Regularna kontrola dotycząca reinfekcji kieszonek jak również odpowiednio szybkie ponowne działanie profilaktyczne, stanowią niezbędne podstawy leczenia podtrzymującego. Okresy pomiędzy wizytami są wyznaczone indywidualnie dla każdego. Wahają się one od 3-12 miesięcy.

W zabiegach podtrzymujących terapii vectorowej stosuje się końcówki z nowoczesnych elastycznych materiałów kompozytowych i tworzyw sztucznych. Dlatego też nie ma niebezpieczeństwa niezamierzonego uszkodzenia powierzchni korzenia, implantu lub odbudowy ceramicznej.

Terapia vectorowa – zalety i korzyści

 • precyzyjnie usunięta płytka bakteryjna i złogi kamienia naddziąsłowego i poddziąsłowo

 • rozbity biofilm patologiczny ( tzn. wszystkie zalegające drobnoustroje)

 • zniesiona nadwrażliwość

 • pełna skuteczność czyszczenia w trudno dostępnych miejscach (bez potrzeby tradycyjnego piaskowania, które niestety rysuje powierzchnie szkliwa i nie usuwa zanieczyszczeń z głębokich kieszonek)

 • gładka i czysta powierzchnia w obszarze nad- i poddziasłowym

 • eliminacja drgań – brak bólu

 • zachowanie przyczepu łącznotkankowego (tj. więzadeł utrzymujących ząb w zębodole), a nawet jego odbudowa

 • osiągnięcie maksymalnie korzystnej estetyki zębów i dziąseł.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Terapia vectorowa w odczuciu pacjenta

profilaktyka

 • wysoce akceptowalny przebieg zabiegu ( eliminacja bólu)

 • możliwość normalnego funkcjonowania bezpośrednio po zabiegu

 • działanie hydroksyapatytu -biozgodność – hydroksyapatyt stanowi główny składnik budowy zęba -bioaktywność i redukcja nadwrażliwości – impregnuje ujścia kanalików zembinowych i całą powierzchnię korzenia, czyni ząb odporny na procesy demineralizacji.

 

Już dziś zadzwoń i umów się na wizytę 510 510 706

STOMATOLOGIA ESTETYCZNA

Stomatologia estetyczna – Wybielanie zębów

Smile and teeth.W naszym gabinecie wykonujemy wybielanie metodą natychmiastową (gabinetową) lub z użyciem szyny nakładkowej (wybielanie domowe).

Czy wybielanie jest szkodliwe dla zębów?

Wybielanie nie jest szkodliwe dla zębów. W krajach Europy Zachodniej ten zabieg wykonywany jest od co najmniej 50ciu lat, więc znane już są c wszelkie zjawiska biologiczne towarzyszące wybielaniu. W Polsce badania na ten temat prowadził Zakład Stomatologii Zachowawczej Akademii Medycznej w Warszawie, a szef firmy, jako pracownik tego zakładu, brał w nich udział.

Czy mogą wystąpić reakcje niepożądane?

U osób z zębami wrażliwymi na bodźce może w parę godzin po wybieleniu, szczególnie wykonywanym metodą natychmiastową a więc z użyciem wysokoprocentowych preparatów, może wystąpić uczucie nadwrażliwości, które mija po kilku kolejnych godzinach. Innym niepożądanym skutkiem może być podrażnienie dziąseł przez preparat wybielający, jeżeli pacjent zbyt dużo go zaaplikuje go do nakładki. Preparat zamiast kontaktować się z powierzchnią zęba wypływa na dziąsła i zalega tam przez wiele godzin. Takie przypadki zdarzają się niezwykle rzadko, a jeśli już, to „oparzone” dziąsła goją się w 1-2 dni.

Czym różni się wybielanie u dentysty od wybielania za pomocą past kupionych w aptekach i drogeriach?

Pasty zawierają środki ścierające: krzemionki, pyl diamentowy, sodę, które polerują powierzchnię zębów i usuwają z ich powierzchni osady. Jeżeli ich kilkukrotne użycie daje pacjentowi satysfakcjonujący efekt, to bardzo dobrze. Jednak nie należy tego typu past stosować na stałe, ponieważ grozi to abrazją (czyli starciem) powierzchni zębów, co objawia się ubytkami na wysokości szyjek zębowych. W szczególności osoby, które mają odsłonięte szyjki zębów, czyli te miejsca które już nie są ochraniane twardym szkliwem muszą unikać past ścierających, sprzedawanych jako tzw. wybielające. Wybielanie profesjonalne polega na wyzwoleniu prostych kontrolowanych procesów chemicznych w obrębie przebarwień które wniknęły strukturę zębów. Nasze zęby na skutek starzenia się i „złego traktowania” zbierają w swoje mikropory związki organiczne z kawy, herbaty, wina, coli, czerwonych i pomarańczowych soków itd. Działając naszymi preparatami powodujemy rozłożenie skomplikowanych związków organicznych na CO2 i H2O. Czyli chemicznie rzecz biorąc proces jest bezpieczny i przewidywalny. A kolor zębów staje się biały.

Jak wygląda wybielanie nakładowe?

wybielanie-ze%cc%a8bowPacjent ma wykonane w gabinecie wyciski zębów. Na ich podstawie w laboratorium przygotowywane są indywidualne dla niego, cienkie, przezroczyste nakładki. Otrzymuje je na kolejnej wizycie wraz z zestawem strzykawek preparatu wybielającego o stężeniu 10% lub 15% w zależności od wrażliwości zębów. Przymierzamy mu nakładki i informujemy jak aplikować żel. Wybielać najlepiej jest w nocy, lub nosić nakładki kilka godzin w ciągu dnia. Już po 2 aplikacjach różnica jest widoczna. Ale żelu wystarcza najczęściej na 2 tygodnie. Nakładki służą pacjentowi długo. W razie konieczności można do nich aplikować preparat przeciw nadwrażliwości pozabiegowej. Po roku pacjent może sobie dokupić 1 strzykawkę preparatu i powtórzyć wybielanie ( wystarcza 1-2 aplikacje by utrzymać efekt). Do nakładek można też aplikować preparaty zawierające fluor w celu profilaktyki próchnicy. Wszystko oczywiście po ustaleniu ze swoim dentystą.

Jak wygląda wybielanie natychmiastowe?

Przed zabiegiem pacjent ma dokładnie oczyszczone zęby. Lekarz światłoutwardzalnym żelem smaruje dla ochrony dziąsła. Następnie preparatem zawierającym ok. 30 %-40% nadtlenku wodoru, pokrywa zęby pacjenta. Zabieg trwa ok 1,5-2 h . Czasem, żeby osiągnąć pożądany efekt, trzeba go powtórzyć na kolejnej wizycie.

Jak postępować po zabiegu?

Należy unikać pokarmów i napojów przebarwiających przez co najmniej 2 tygodnie. W tym czasie miejsca usuniętych przebarwień wypełniają się wzmacniającymi szkliwo substancjami mineralnymi znajdującymi się w ślinie, lub dostarczanymi przez pasty i płukanki do pielęgnacji.

Czy wybielanie tymi metodami jest permanentne?

Tak, ale to nie oznacza, że jeżeli pacjent nie zmieni swoich nawyków żywieniowych to jego zęby już nigdy nie przyjmą kolejnych przebarwień, choć w mniejszym stopniu. Wtedy wystarczy zrobić już znacznie krótszą i nie tak kosztowną sesję wybielania.

Czy istnieją lepsze metody wybielania?

wybielanie-zebaSłyszy się o wybielaniu za pomocą lasera, lamp diodowych itp. Są to zwykle metody wybielania natychmiastowego przy użyciu preparatów komponowanych tak, aby podczas naświetlania powstał 30% nadtlenek wodoru, ktory jest substancją wybielającą. Ten sam nadtlenek wodoru powstaje w reakcji katalitycznego rozkładu nadtlenku karbamidu, jak to ma miejsce w stosowanych przez nas preparatach. Lampy te są nazywane niesłusznie laserami, a zabieg nie różni się niczym oprócz ceny i wrażenia pacjenta, że do jego zębów są stosowane kosmiczne technologie.

Czy martwe zęby też się wybielą?

Tak, ale jeśli ich przebarwienie wynika z zastosowanych do wnętrza preparatów, to wymagają one innego wewnętrznego rodzaju wybielania. Nie wybielą się na pewno mosty porcelanowe, korony i wypełnienia. Dlatego czasem po wybielaniu warto wymienić widoczne z przodu wypełnienia na jaśniejsze. Robi się to nie wcześniej niż 2 tygodnie po zakończeniu wybielania, bo dopiero po takim okresie kolor i tranlusencja (przezierność) zębów się ustalają.

Wybielanie nakładkowe – praktyczne wskazania dla pacjentów:

wybielanie-nakladkowe1. Przed umieszczeniem nakładek wybielających w jamie ustnej, zęby należy dokładnie wyszczotkować i oczyścić przy pomocy nici dentystycznej.
2. Niewielką ilość preparatu wybielającego należy umieścić w nakładkach wybielających od strony powierzchni wargowych zębów, które chcemy wybielić (zaleca się umieszczanie w szynie wybielającej preparatu w ilości odpowiadającej kuleczce o średnicy 2-3 mm na każdy ząb).
3. Nakładki z preparatem należy umieścić w jamie ustnej we właściwej pozycji , jeżeli na błonie śluzowej pojawi się preparat wybielający , usuwamy go za pomocą suchej szczoteczki do zębów, chusteczki higienicznej bądź palcem.
4. Nakładki z preparatem wybielającym należy pozostawić w jamie ustnej w zależności od stężenia preparatu od 4 do 8 godzin w ciągu dnia bądź nocy.
5. W czasie noszenia nakładki z preparatem wybielającym należy nie pić, nie palić papierosów, nie spożywać żadnych posiłków.
6. Po zakończeniu noszenia nakładki, zęby należy oczyścić z resztek żelu, starannie wypłukać jamę ustną.
7. Nakładkę należy oczyścić strumieniem bieżącej wody, przy pomocy szczoteczki z pastą do zębów usunąć resztki preparatu wybielającego, wysuszyć i przechowywać w suchym pudełeczku.
8. W momencie odczuwania znacznej nadwrażliwości zębów należy przerwać wybielanie i zgłosić się do lekarza (najczęściej nadwrażliwość sama znika po ok 1-3 dniach ).
9. Jeżeli szyny wybielające wywierają ucisk na dziąsła należy poprosić swojego stomatologa o korektę.
10. W czasie stosowania preparatu może ujawnić się zwiększona wrażliwość zębów na zimno oraz ciepło. Nie zaleca się w tym okresie spożywania pokarmów, które mogą przebarwiać szkliwo jak czerwone wino, kawa , mocna herbata, barszcz, jagody, napoje gazowane i owocowe oraz soki cytrusowe.
11. Ostateczna biel ustala się w ciągu ok 2 tygodni po zakończeniu zabiegu.
12. Zabieg można powtórzyć po 6-12 miesiącach.

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA

Stomatologia zachowawcza

cc10fa36-cd79-449f-8d4b-67af1e865771Dzieci:

 

» wypełnienia chemoutwardzalne,

» wypełnienia glasjonomerowe,

» lapisowanie zębów (pokrywanie zębiny preparatem, który utwardza się i chamuje dalszy rozwój próchnicy). Azotan srebra z płynem Lugola – głównie zęby przednie.

 

visit to the dentistDorośli:

 

» wpełenienia utwardzane światłem np. Gradia, Charisma itp.,

» wypełnienia glasjonomerowe,

» wypełnienia chemoutwardzalne.

 

INLAY/ONLAY

Inlay i onlay to kosmetyczne wypełnienia w koronie zęba, które stosuje się w przypadku dużych ubytków. Stanowią one alternatywę wypełnienia w zębie wykonanego metodą tradycyjną. Umożliwiają dokładną rekonstrukcję kształtu anatomicznego (guzków, bruzd punktów stycznych, między zębami). Wykonuje się je w pracowni protetycznej na podstawie pobranych wycisków. Najczęściej wykonywane są z porcelany ze względu na jej trwałość, odporność na ścieranie i estetykę , można je również wykonywać ze stopów złota, materiałów kompozytowych lub jako uzupełnienie złożone np. złoto i ceramika.

 

Inlay i onlay mają wiele zalet. Są trwałe, estetyczne i odporne na ścieranie. Odbudowany ząb wygląda bardzo naturalnie i może nadal spełniać swoje funkcje szczególnie dzięki precyzyjnej odbudowie kształtu anatomicznego.

 

Zalety rozwiązania Inlay, Onlay nad wypełnieniem klasycznym:

 

WYPEŁNIENIE KLASYCZNE Redukują wytrzymałość zęba w 50%

INLAY, ONLAY Wzmacnia ząb o 75%

 

WYPEŁNIENIE KLASYCZNE Średnia żywotność wypełnienia ok. 5-7 lat

INLAY, ONLAY Średnia żywotność wypełnienia ok. 10 lat

STOMATOLOGIA DZIECIĘCA

Stomatologia dziecięca

Czy mleczne zęby trzeba leczyć?

Oczywiście, że tak. Od stanu zdrowia zębów mlecznych w dużym stopniu zależy stan przyszłych zębów stałych. Jeśli ząb mleczny nie jest leczony, często jest tak zepsuty, że trzeba go usunąć. Jednak przedwczesne usunięcie zębów mlecznych grozi później poważnymi wadami zgryzu.

U dzieci kości rosną intensywnie, również kości szczęki. Żeby proces wzrostowy przebiegał prawidłowo, potrzebuje bodźców. Jednym z takich bodźców jest tkwiący w szczęce mleczny ząb, który „pracuje”, czyli gryzie pokarm. Idąc dalej tym tokiem rozumowania, im więcej zębów się usunie, tym mniejszą ilość bodźców będą miały kości do wzrostu. W efekcie, może dochodzić do przedwczesnego wyrzynania się zębów stałych, które są większe od zębów mlecznych i może się okazać, że w szczęce po prostu się nie mieszczą. Rosną wtedy pod złym kątem albo na siebie zachodzą, nie dając miejsca pozostałym zębom. Zwiększa się wówczas szansa pojawienia się próchnicy, chorób przyzębia oraz wad ortodontycznych. Dlatego bardzo ważne jest leczenie zębów mlecznych. Nie leczona próchnica może przenieść się na zęby stałe. W sytuacji, gdy próchnica zaatakuje dużą powierzchnię zęba lub obejmuje wiele zębów mlecznych – proces ten można powstrzymać, wykonując lapisowanie (impregnację zębiny).
WIZYTA ADAPTACYJNA

Z własnego doświadczenia wiemy, że pierwsza wizyta dziecka jest najważniejsza, ponieważ rzutuje na całe późniejsze nastawienie do leczenia. Na pierwszej wizycie demonstrujemy dziecku instrumenty i aparaturę. Dziecko może pojeździć na fotelu, pobawić się ssakami, pomanipulować przyciskami konsoli i zaznajomić się ze wszystkim, co go interesuje. Na tej wizycie przeprowadzane jest również badanie kontrolne.

WYPEŁNIENIE W ZĘBIE MLECZNYM

za%cc%a8b-mlecznyWbrew obiegowym opiniom zęby mleczne trzeba leczyć tak samo, jak zęby stałe. W tym celu specjalnie dla małych pacjentów zostały stworzone różnokolorowe materiały wypełniające firmy Twinky Star. Dziecko samodzielnie wybiera kolor wypełnienia. Kolorowe wypełnienia zachęcają dzieci do współpracy z lekarzem i odwracają uwagę dziecka od zabiegu, który przestaje być stresującym przeżyciem, a staje się ciekawą i pouczającą zabawą. Po wizycie każdy z naszych małych, dzielnych pacjentów otrzymuje nagrodę.

FLUORYZACJA ZĘBÓW MLECZNYCH LAKIEREM DURAPHANT

Lakierowanie lakierem fluorowym jest zabiegiem profilaktycznym mającym na celu wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie jego odporności na próchnicę. Im więcej fluoru jest wbudowanego w strukturę szkliwa, tym bardziej jest ono odporne na demineralizację pod wpływem kwasów produkowanych przez bakterie próchnicowe

LAPISOWANIE

Lapisowanie, inaczej nazywane impregnacją zębiny, polega na wcieraniu specjalnego preparatu w powierzchnie zęba zniszczonego próchnicą. Zabieg taki stosuje się w przypadku, gdy spora część powierzchni zęba mlecznego jest już mocno zniszczona przez próchnicę albo kiedy nie ma możliwości założyć wypełnienia (szczególnie w zębach przednich). Impregnacja zębiny pozwala zatrzymać próchnicę, a jednocześnie ocala ząb przed usunięciem.

W technice tej powierzchnię zniszczonego próchnicą zęba smaruje się roztworem azotanu srebra, a potem z roztworu wytrąca się samo srebro, poprzez smarowanie np: eugenolem. Jedynym minusem jest fakt, że zęby po takim zabiegu nie wyglądają najpiękniej, mają bowiem charakterystyczne czarne punkty. Można być za to pewnym, że próchnica już ich nie zaatakuje, gdyż srebro ma silne właściwości bakteriobójcze. Pamiętajmy, że mleczaki po kilku latach wypadną.

ENDODONCJA

Co to jest ENDODONCJA czyli leczenie kanałowe?

… i dlaczego jest takie drogie???

leczenie-zachowawcze

Prawidłowe leczenie kanałowe, jest zabiegiem kosztownym, ponieważ wymaga nie tylko specjalistycznego i nowoczesnego wyposażenia gabinetu. Wymaga przede wszystkim ponadprzeciętnych umiejętności lekarza.

 

 

Co składa się na wysokie koszty specjalistycznego leczenia kanałowego:

* gabinet wyposażony w specjalistyczny sprzęt, narzędzia i materiały,
* specjalistyczne umiejętności, sprawność, doświadczenie i cierpliwość lekarza,
* duża ilość czasu poświęconego dla jednego pacjenta. Leczenie kanałowe zęba trzonowego trwa przeciętnie 90-120 minut, a zdarza się, że w przypadkach bardziej skomplikowanych, leczenie wymaga kilku wizyt,
* ciągłego doskonalenia umiejętności i wiedzy lekarza… sympozja, zjazdy, kongresy, specjalistyczne kursy doskonalące to niezbędne uzupełnienie naszej codziennej pracy w gabinecie… weekendy, które moglibyśmy spędzić na ciepłej plaży lub górskich wędrówkach, poświęcamy na zgłębianie tajników endodoncji, siedząc w zaciemnionych, klimatyzowanych salach wykładowych, oddalonych od naszych domów o setki kilometrów… poświęcamy na to nasz wolny czas i niemałe nakłady finansowe…

A jednak z punktu widzenie pacjenta:

* leczenie endodontyczne (kanałowe) jest dużo tańsze i mniej inwazyjne niż usunięcie uszkodzonego zęba i zastąpienie go mostem protetycznym bądź implantem,
* leczenie endodontyczne to po prostu rozsądna inwestycja w swoje zdrowie,
* obecnie wiele zębów, które jeszcze nie tak dawno były skazane na usunięcie można leczyć i uratować, warto skorzystać z tej szansy…

kanalowe-leczenie-ze%cc%a8bowCO TO JEST LECZENIE KANAŁOWE ???

… kiedy i po co je robimy???

Byłoby idealnie, gdyby można było swoje naturalne zęby zachować w zdrowiu i dobrej kondycji przez całe życie.

 

 

Ale co można zrobić, gdy ząb zaczyna boleć? Kiedy jest wrażliwy na nagryzanie, zmiany temperatury, dotyk? Kiedy zmienia kolor na ciemniejszy, jest inny niż pozostałe, zdrowe zęby? Co zrobić, gdy ząb w wyniku wypadku lub urazu ulega złamaniu?

Wtedy w większości przypadków może pomóc leczenie kanałowe.

Żeby zrozumieć na czym polega leczenie kanałowe, warto wiedzieć jak zbudowany jest nasz ząb i dlaczego leczenie może okazać się skomplikowane…

Ząb jest zbudowany z zębiny, szkliwa i cementu korzeniowego. Zębina stanowi rdzeń. Jest ona pokryta szkliwem, a w części korzeniowej cementem. Wewnątrz zęba znajduje się przestrzeń, w której „schowane” są nerwy i naczynia krwionośne zęba, czyli tzw. miazga zęba, odpowiedzialna za jego procesy życiowe.

Najprościej mówiąc, ząb przypomina nadziewaną landrynkę, twardą na zewnątrz, ale w środku wypełniona miękką i delikatną galaretką…

Bakterie „wygryzają” dziurę w tej „landrynce” i dopóki niszczą twardą, zewnętrzna część zęba, wystarczy założyć tylko wypełnienie ( plombę). Jeśli jednak bakterie będą drążyły głębiej, dojdą do wewnętrznej, miękkiej części zęba i zaczną się w niej rozmnażać…

Najczęściej powodem zakażenia miazgo zęba jest próchnica, często próchnica wtórna, tzn. rozwijająca się niepostrzeżenie pod starym wypełnieniem. Zdarza się również, że do stanu zapalnego miazgi dochodzi w pozornie zdrowym zębie, bez żadnych ubytków. Z taką sytuacją możemy mieć do czynienia między innymi u pacjentów z zaawansowaną chorobą przyzębia (paradontozą), po urazie zębów, po leczeniu ortodontycznym lub przy wadach zgryzu.
Ząb z zakażona miazgą nie od razu zaczyna boleć… może nawet przez kilka lat być zakażony, ale nie dawać żadnych dolegliwości. Czasami tylko reaguje zbyt mocno na zimno, ciepło albo nagryzanie… czasami zmienia kolor na ciemniejszy.

Ząb z zakażoną przez bakterie miazgą może być po prostu usunięty, ale może też, a nawet powinien, być przeleczony kanałowo i jeszcze przez wiele lat spełniać swoją funkcję.

Co jest celem leczenia

W konsekwencji głębokiej próchnicy, urazów lub znacznego starcia zębów, miazga zęba (nerwy i naczynia krwionośne wewnątrz zęba) może ulec procesowi zapalnemu. Bakterie powodują zapalenie miazgi i jej zniszczenie, a nawet stan ropny wokół korzenia i w jego obrębie. Stan zapalny może objawiać się silnym bólem, lub przez jakiś czas przebiegać bezobjawowo. Może także dojść do obumarcia miazgi zęba, a infekcja może szerzyć się aż do kości wokół zęba -winowajcy. W takich sytuacjach lekarz podejmuje decyzję o leczeniu kanałowym.

Celem leczenia jest przede wszystkim usunięcie chorej miazgi, szkodliwej dla naszego organizmu, a tym samym usunięcie drobnoustrojów z systemu kanałowego, żeby infekcja nie rozprzestrzeniała się dalej. Niestety, nie ma jeszcze metody pozwalającej na stuprocentowe wyeliminowanie wszystkich drobnoustrojów z wnętrza i okolic zęba, jednak nowoczesne techniki endodontyczne pozwalają na ich skuteczne usunięcie i zachowanie zęba jeszcze na wiele lat.

Leczenie kanałowe przeprowadza się zawsze w znieczuleniu miejscowym i jest ono wówczas bezbolesne.

Od tego zaczynamy

Lekarz robi dostęp do wnętrza zęba. Ostrożnie otwiera wejścia do kanałów korzeniowych. Długość kanałów zostaje ustalona na podstawie zdjęcia rentgenowskiego lub przy pomocy elektronicznego urządzenie do mierzenia długości kanałów – endometru.

System kanałów korzeniowych opracowuje się specjalnymi narzędziami ze stopów niklowo-tytanowych, tak aby usunąć również zainfekowaną bakteriami z miazgi zębinę z wewnętrznej ścianki kanału. Narzędzia te pozwalają na opracowanie nawet bardzo krętych i wąskich kanałów. Równocześnie kanał jest płukany różnymi środkami chemicznymi o działaniu przeciwbakteryjnym. Aby do zęba nie przedostawały się bakterie ze śliny, a także, aby środki płuczące nie drażniły jamy ustnej pacjenta, leczony ząb powinien być osłonięty specjalna gumą – koferdamem.
Wypełnienie
Na koniec kanał wypełnia się specjalnym plastycznym materiałem – gutaperką. Głównie chodzi o to, aby cały system kanałowy zamknąć hermetycznie i zabezpieczyć przed nowymi bakteriami. Dzięki podgrzaniu gutaperka jest plastyczna i rozkłada się równomiernie w całym kanale korzeniowym, nawet w kanałach bocznych.

Aby coś zrobić dobrze – trzeba to widzieć

Aby wykonać tak skomplikowane zabiegi, konieczne jest optyczne powiększenie operowanego pola przy pomocy mikroskopu stomatologicznego. Znalezienie mikrostruktur wewnątrz zęba i zachowanie naturalnego przebiegu systemu kanałów korzeniowych (o wyjściowej średnicy niejednokrotnie mniejszej niż 0,06 mm) nie da się wykonać bez co najmniej kilkukrotnego ich powiększenia. Nikt z lekarzy, nawet o sokolim wzroku, nie jest w stanie zajrzeć tam „okiem nieuzbrojonym”. Lekarz ogólnie praktykujący, który nie wykonuje zabiegów z wykorzystaniem mikroskopu, może skorzystać z usług endodontycznych gabinetów specjalistycznych, które przygotują ząb do do dalszej odbudowy. Lekarz prowadzący może wybrać gabinet endodontyczny, do którego skieruje pacjenta, tak aby praktyka oferowała wysoki poziom usług, a równocześnie służyła jak najlepiej pacjentowi.

W znalezieniu odpowiednich gabinetów powinna pomóc strona internetowa Polskiego Towarzystwa Endodontycznego: www.endodoncja.pl

Jakie zalety oferuje nowoczesna metoda leczenia?

Leczenie jest szybsze i bezbolesne. Wnętrze zęba jest dokładnie oczyszczone. Nawet zagięte i trudne do oczyszczenia kanały korzeniowe mogą być tą metodą opracowane. Nie było to możliwe przy zastosowaniu dotychczasowych narzędzi i metod. Kanały korzeniowe są szczelnie wypełnione, a właściwa odbudowa zapobiega nawrotowi infekcji. Zęby możemy zachować przez wiele lat.

Jakie są rokowania powodzenia tej metody?

Tak jak przy każdym leczeniu nikt nie może mieć stuprocentowej pewności powodzenia. Istnieją jednak duże szanse, że chory ząb, dzięki nowoczesnej metodzie leczenia endodontycznego będzie zdrowy przez wiele lat.

Co to jest resekcja wierzchołka korzenia zęba?

Czasami dochodzi do stanu zapalnego dużego obszaru kości wokół zęba.

Jeśli standardowe leczenie kanałowe leczenie okaże się nie w pełni skuteczne, przeprowadza się resekcje wierzchołka korzenia zęba. Na podstawie zdjęcia rentgenowskiego ocenia się stan zęba. Następnie lekarz znieczula ząb, tkanki otaczające i kość wokół zęba, przecina dziąsło i usuwa fragment kości wokół wierzchołka korzenia. Potem wycina wierzchołek korzenia zęba wraz z ogniskiem zapalnym w tkance kostnej, uszczelnia kanał i zaszywa ranę. Kość i otaczające korzeń tkanki goją się, a ząb może dalej funkcjonować, mimo skróconego korzenia.

(opracowano na podstawie materiałów dydaktycznych Polskiego Towarzystwa Endodontycznego)

„Nierozsądnie jest zapłacić zbyt wiele, ale dużo gorzej jest zapłacić zbyt mało. Kiedy płacisz zbyt dużo, tracisz trochę pieniędzy – i to wszystko. Kiedy płacisz za mało, czasami tracisz wszystko, ponieważ rzecz, którą kupiłeś, nie nadaje się do celu, w którym została kupiona”. (John Ruskin)

PROTETYKA

Protetyka

protetyka» Mosty Adhezyjne NOWOŚĆ bez szlifowania zębów, na jednej wizycie.

» Korony i mosty pełnoceramiczne.

» Korony i mosty porcelanowe (na złocie, stopie metalu).

» Korony i mosty kompozytowe.

» Protezy szkieletowe oraz protezy szkieletowe bezklamrowe.

KORONA PROTETYCZNA

zahnersatz aus keramikJest stosowana w celu odbudowy zębów znacznie zniszczonych , w szczególności po przeprowadzonym leczeniu kanałowym. Zapewnia ona funkcję żucia, estetykę i jest wytrzymała mechanicznie . W połączeniu z wkładem koronowo-korzeniowym , korona protetyczna stanowi rozwiązanie z wyboru przy odbudowie zęba po leczeniu kanałowym oraz w przypadku całkowitego odłamania zęba przy zachowanym korzeniu. Wskazana jest również tam, gdzie ząb jest żywy, jednak zasięg i rozmieszczenie próchnicy uniemożliwiają prawidłowe wykonanie wypełnień.

 

WKŁAD KORONOWO-KORZENIOWY

wklad-koronowo-korzeniowyJest to sztyft, który odbudowuje złamany lub zniszczony filar zęba. Jest umieszczony w korzeniu (ząb wcześniej musi być leczony kanałowo) , imituje oszlifowany pod koronę ząb.

Dzięki zastosowaniu wkładu nawet sam korzeń może być wykorzystany do odbudowy zęba. Wkład może być wykonany z metali nieszlachetnych, ze złota, z włókna szklanego, z tlenku cyrkonu.

Na zacementowany w korzeniu wkład zakładamy koronę. Wkład może też stanowić filar mostu.

 

 

SZYNOWANIE ZĘBÓW

Choroby przyzębia prowadza nierzadko do pojawienia się ruchomości zębów. W przypadkach, gdy komfort życia jest wyraźnie ograniczony oraz kiedy chcemy wydłużyć okres utrzymania rozchwianych zębów w jamie ustnej – stosuje się szynowanie. Jest to łączenie pojedynczych zębów w blok, który wzmacnia ruszające się zęby, zapobiega ich wyważaniu, wysuwaniu i przesuwaniu się. Zęby mogą być szynowane na pewien okres np. po zabiegach chirurgicznych lub na stałe. Wadą unieruchamiania zębów jest utrudnienie zabiegów higienicznych.

CHIRURGIA

Chirurgia

1240642_685829151445849_1346181046_n
» Ekstrakcja (usunięcie zęba) zęba stałego i mlecznego.
» Ekstrakcja chirurgiczna (z dłutowaniem, z nacięciem dziąsła):

» zęba zatrzymanie,
» wyżynającej się „8-ki”.

» Zaszycie zębodołu.

» Opatrunek po ekstrakcji:

» suchy zębodół,
» zakażony zębodół.

» Nacięcie ropnia.

» Zdjęcie szwów.

» Resekcja (tzn. ucięcie wierzchołka korzenia i wyłuszczenie zmiany w okolicy wierzchołka korzenia).

KIRETAŻ ZAMKNIĘTY

Jest to często wykonywany zabieg w leczeniu chorób przyzębia. Ma on zastosowanie w przypadku obecności kieszonek przyzębnych (pogłębionych na skutek rozwoju paradontozy szczelin, zawartych między dziąsłem a zębem). Kiretaż polega na oczyszczeniu kieszonki przyzębnej z zawartości będącej przyczyną utrzymywania się stanu zapalnego, m.in. resztek kamienia nazębnego zasiedlonego przez bakterie. Umożliwia to zlikwidowanie stanu zapalnego i zagojenie się rany. Jest to zabieg nie wpływający na ogólną kondycję pacjenta.

IMPLANTY Stomatologiczne
protetyka3

Implanty to najnowocześniejsza forma odbudowy braków zębowych, pozwalająca na uzyskanie estetyki i komfortu, jaki zapewnia posiadanie własnych zębów.
Istotą współczesnej implantologii są unikalne właściwości tytanu – metalu, który wprowadzony do organizmu i kontaktujący bezpośrednio z jego tkankami, nie jest traktowany jako ciało obce i odrzucany, lecz zespala się z tkankami w procesie zwanym osteointegracją. Odkrycie to było przełomem w medycynie i stomatologii XX wieku i zostało uznane nagrodą Nobla. Z dobrodziejstw tego wynalazku korzystają już miliony ludzi na całym świecie.

 

 

Implant to wykonana z tytanu śruba o ściśle określonym kształcie i specjalnie przygotowanej powierzchni, którą lekarz implantolog wprowadza do kości szczęki lub żuchwy w miejscu utraconego korzenia zęba. Na tej śrubie opiera się wówczas porcelanową koronę protetyczną. Chociaż nie jest to poprawne, implantem potocznie nazywa się cały ząb odbudowany w ten sposób, czyli wszczep śródkostny i koronę protetyczną.
Dental implantLeczenie implantologiczne dzieli się na dwa etapy: część chirurgiczną i część protetyczną. Podczas pierwszej chirurg implantolog wprowadza do kości implanty. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, jest bezbolesny i niejednokrotnie mniej inwazyjny niż skomplikowana ekstrakcja zęba.

Po wprowadzeniu wszczepów rana jest zaszywana i implanty pozostawia się na 3 do 6 miesięcy, całkowicie pokryte dziąsłem. Jest to czas potrzebny na wspomniany wyżej proces osteointegracji czyli zespalania się kości z powierzchnią implantów, dzięki czemu uzyskuje się siłę umocowania nawet kilkukrotnie większą niż w przypadku naturalnego zęba.
Żaden etap leczenia nie wymaga od pacjenta pozostawienia nieuzupełnionego braku zębowego nawet na jeden dzień. Jest to szczególnie istotne przy odbudowie zębów w odcinku przednim. W czasie potrzebnym, aby implanty zrosły się z kością, pacjent użytkuje tymczasowe, konwencjonalne uzupełnienie protetyczne.

Po upływie 3-6 miesięcy implanty są odsłaniane i wykonywane jest widoczne w jamie ustnej ostateczne uzupełnienie protetyczne. W zależności od rodzaju braków zębowych oraz planu leczenia są to pojedyncze korony, mosty lub protezy na zatrzaskach.

Laseroterapia

lasery

W naszym gabinecie posługujemy się najnowocześniejszym innowacyjnym laserem stomatologicznym

Lasotronix Smart M Pro,który znajduje zastosowanie niemal w każdej dziedzinie stomatologii.

Posiada on dwie długości fali –

980nm, 10W (zastosowanie w chirurgii do cięcia dziąsła z koagulacją, w stomatologii estetycznej do wybielania zębów i wielu inny zabiegów).

635nm, 200mW (zastosowanie w endodoncji do odkażania kanałów, w periodontologii do dezynfekcji kieszeni dziąsłowych, do szerokiego zastosowania przy biostymulacji tkanek miękkich.)

I Zastosowanie w mikrochirurgii laserowej:

 • podcinanie wędzidełka ( precyzyjne i bezkrwawe zabiegi, bez konieczności zakładania szwów)

 • bezkrwawe wycięcie brodawki dziąsłowej z ubytku próchnicowego ( co umożliwia wykonanie wypełnienia na jednej wizycie)

 • wydłużanie koron klinicznych w celu regulacji linii uśmiechu

 • nacinanie ropni z jednoczesną ich dezynfekcją.

Miejsca nacięcia laserem jest jałowe dzięki czemu rany goją się szybciej.

II Zastosowanie w stomatologii estetycznej:

(wybielanie jedno wizytowe o wiele krótsze niż lampą)

naświetlanie laserem preparatu wybielającego trwa tylko 30 sek, a cykl

wybielania do 10 min. Wybielanie przeprowadza się w 2-4 cyklach.

Dlatego całkowity czas wybielania to 20-40 minut.

Dzięki zastosowaniu lasera ryzyko występowania nadwrażliwości jest

znacznie ograniczona.

III Biostymulacja laserowa

to działanie promieniowania o niższej mocy, które dostarczając energię

tkankom pomaga w fazie gojenia. Zwiększa ich metabolizm, poprawia

ukrwienie i przyśpiesza wchłanianie wysięków. Ma również działanie

przeciwbólowe.

Dzięki temu biostymulacja stosowana jest w:

 • leczeniu zachowawczym przed opracowaniem ubytku, zmniejszając wrażliwość tkanki na działanie wiertła

 • nadwrażliwości szyjek zębowych

 • chorobach dziąseł

 • zmianach zapalnych w błonie śluzowej jamy ustnej (np. opryszczka)

 • bólach po zabiegowych

 • stanach po zabiegach chirurgicznych

 • krwawieniach

 • dolegliwościach bólowych w stawach skroniowo-żuchwowych

 • wspomaga regenerację uszkodzonych dziąseł

IV Fotoaktywna dezynfekcja (PAD)

Laser Smart M Pro jako najnowocześniejszy na rynku wykorzystuje

aktywowaną światłem dezynfekcję (PAD), która pozwala usunąć 99,99%

bakterii wszystkich szczepów,wirusy oraz grzyby występujące w polu

zabiegowym w jamie ustnej podczas leczenia próchnicy, leczenia

kanałowego, periodontologicznego i chirurgicznego. Laser nie powoduje

oporności mikroorganizmów, a ich destrukcja zachodzi w ułamku sekundy.

Daje możliwości stosowania terapii bez ograniczeń, nie występują żadne

efekty uboczne. Umożliwia eliminację drobnoustrojów, nie mając wpływu

na zdrową tkankę. Skraca czas leczenia, liczbę wizyt, zmniejsza

konieczność podawania antybiotyków, przyśpiesza proces gojenia.

Zabieg PAD polega na aktywacji laserem światłoczułego żelu, którym

pokrywa się chorą tkankę i tylko ona wchodzi w reakcję z żelem, nie

naruszając zdrowej tkanki. W czasie tej reakcji powstają aktywne formy

tlenu niszczące bakterie,wirusy i grzyby niemal w 100 %.

Korzyści w zastosowaniu lasera:

 • zmniejsza ryzyko próchnicy wtórnej pod wypełnieniem

 • zmniejsza ryzyko komplikacji podczas leczenia kanałowego

 • wpływa korzystnie na leczenie zmian około wierzchołkowych

 • skraca czas leczenia kanałowego

 • leczy stany zapalne dziąseł

 • zmniejsza zapotrzebowanie na środki zwalczające drobnoustroje i antybiotyki

 • zmniejsza inwazyjność podczas leczenia

 • zmniejsza ryzyko utraty zęba

 • w chirurgii leczy stany zapalne kości, przyśpiesza gojenie się po ekstrakcjach

 • umożliwia bezkrwawe cięcie dziąsła, bez konieczności zakładania szwów.

2015 © Copyright FALCO-DENT Wszelkie prawa zastrzeżone Kopiowanie jakichkolwiek materiałów surowo zabronione!

Projekt i wykonanie: Broker Media